Tisková zpráva Policie ČR k internetovým podvodům

KRAJSKÉ ŘEDITELSTVÍ POLICIE OLOMOUCKÉHO KRAJE
Oddělení tisku a prevence

V Šumperku 7. června 2022

Buďte obezřetní na internetových inzertních portálech!

V posledních dnech evidují policisté na Šumperku nárůst oznámení od občanů, která se týkají podvodných jednání na internetových inzertních portálech. Tato jednání mají většinou totožný scénář. Probíhají zpravidla písemnou formou a jedná se o takzvané reverzní internetové podvody, při kterých se podvodník staví do role falešného zájemce o koupi nabízeného zboží.

Pachatelé v těchto případech nejprve kontaktují prodávajícího a předstírají zájem o koupi zboží, které nabízí k prodeji. Následuje nabídka zajištění veškerého komfortu spojeného s přepravou a platbou zboží. Poté rádoby kupující odešle prostřednictvím e-mailu nebo chatovací aplikace fiktivní odkaz zpravidla na přepravní společnost. Jakmile na tento link prodávající klikne, je přesměrován na podvrženou platební bránu, kam vyplní ve většině případů veškeré přihlašovací údaje k elektronickému bankovnictví, platební údaje a rovněž údaje k platební kartě. Bohužel si v této chvíli neuvědomí, že se jedná o podvod. Při kontrole svého bankovního účtu posléze prodejci zjistí, že jim nebyla připsána suma z prodeje zboží, ale naopak byly z účtu finanční prostředky odčerpány.

Obdobný případ se stal i koncem května tohoto roku na Šumperku, kdy pětačtyřicetiletá žena nabízela na jednom z inzertních portálů k prodeji dámské boty v hodnotě 800 Kč. I na její inzerát bohužel zareagoval podvodník a předstíral o koupi zboží zájem. Ženě odeslal prostřednictvím chatovací aplikace falešný odkaz na přepravní společnost. Po kliknutí na odkaz prodávající žena vyplnila do podvrženého platebního okna údaje ke své platební kartě a bankovnímu účtu. Kontrolou svého internetového bankovnictví vzápětí zjistila, že jí podvodník z účtu postupně odčerpal finanční prostředky ve výši 90 000 Kč.

Případ prověřujeme pro podezření z trestného činu neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku, z trestného činu neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací a trestného činu podvod, za které lze dle trestního zákoníku uložit trest odnětí svobody až na dvě léta.

Od začátku roku evidujeme v rámci územního odboru Šumperk celkem 58 takových případů, kdy průměrná škoda na jeden případ se pohybuje ve výši okolo 40 000 Kč.

Buďte obezřetní!

Apelujeme proto na všechny, kteří k prodeji využívají internet a inzertní portály, aby byli při těchto aktivitách maximálně obezřetní.

Je nutné si především uvědomit, že za prodávané zboží by měl platit výhradně kupující a ne prodávající.

V žádném případě nikomu nesdělujte jakékoliv přihlašovací údaje do elektronického bankovnictví, platební údaje ani údaje k vašim platebním kartám. Tyto údaje pokud možno nikam nevyplňujte ani neposílejte.

por. Mgr. Jílek Ladislav                                                                                                                                    preventista

Datum vložení: 8. 6. 2022 8:01
Datum poslední aktualizace: 8. 6. 2022 8:07